ZDRAVOTNE ŤAŽKO POSTIHNUTÍ (ZŤP). Pýta sa Michaela Mihoková

Autor: Sandra Mihalecová | 3.3.2016 o 1:18 | (upravené 3.3.2016 o 12:07) Karma článku: 12,26 | Prečítané:  328x

Voľby 2016. Viem, pre človeka, ktorý musí deň čo deň zápasiť o základné ľudské potreby sa môžu zdať zbytočnou stratou času. Pre mňa sú však vyjadrením slobody a oslavy víťazstva. Pretože niekto dávno za to bojoval. 

Muži a ženy podstúpili veci, o ktorých sa nám ani len nesnívalo. To, čo budeme mať možnosť urobiť vstupom do volebnej miestnosti je len ovocie ťažkej práce. Nie som naivná. Ale verím v lepší zajtrajšok. Neviem kedy, ako, ale viem, že príde. Moja účasť na voľbách je vyjadrením viery a nádeje. Ak aj vy veríte v lepšie zajtrajšky, poďte voliť.

1. Čo podnietilo mladého človeka ako ty sa nielen o politiku aktívne zaujímať, ale aj snažiť sa prostredníctvom kandidatúry o preniknutie do jej radov?
Ani neviem. To bolo tak nejako automaticky. Od Gorily som chodila skoro na všetky protesty, čo boli v Bratislave. Až posledný rok sa aktivisti zaujímali, že by bolo niečo treba urobiť aj do parlamentných volieb. Založili sme Spoločné hnutie, no MVSR nám vyškrtalo cca 2000 podpisov... a nakoniec najviac aktivistov išlo do PRIAMEJ DEMOKRACIE, ktorej program sa nám zdá ideálny pre občanov.

2. Diskriminácia má rôzne podoby. Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že diskriminovaní sú len Rómovia a ľudia s odlišnou farbou pleti, jej obeťami sú rovnako aj ľudia, trpiaci zdravotným postihnutím. Tvoj program sa zameriava práve na takýchto členov našej spoločnosti, často prehliadaných, no predsa existujúcich. Môžeš nám priblížiť hlavné body tvojho programu?
U ľudí so zdravotným postihnutím je dôležité uplatniť najmä:
1. Výrazné obmedzenie zbavovania spôsobilosti na právne úkony
2. Zlepšenie možnosti vzdelávania
3. Zlepšenie prístupu k informáciám
4. Zlepšenie prístupu k službám a k službám lekárskej a zdravotnej starostlivosť
5. Lepšie možnosti uplatnenia sa na trhu práce 
6. Lepšia možnosť začlenenia sa osôb so zdravotným postihnutím do spoločnosti
7. Zvýšenie príspevkov od štátu
8. Zvýšenie invalidného dôchodku 
9. Uznanie materskej aj matkám poberajúcim invalidný dôchodok
10. Odstránenie diskriminácie osôb s mentálnym a zdravotným postihnutím

3. Čo bolo pre teba hlavným motívom k tomu, aby si si za oblasť svojho záujmu zvolila práve zdravotne postihnutých
Prečo? Preto, lebo aj ja som ZŤP a dokonca mi chceli obmedziť spôsobilosť na právne úkony, ale na šťastie som si našla dobrú advokátku, JUDr. Zuzanu Stavroskú, ktorá je teraz aj komisárkou pre deti a zdravotne postihnutých.

4. Keď som si niekoľkokrát za sebou čítala tvoj program, stále znovu som sa musela vracať k bodom, týkajúcich sa mentálne postihnutých. Spoločnosť vo všeobecnosti, no priznám sa, že často aj ja vníma týchto ľudí ako menejcenných. Pre nezainteresovaných, či pre tých, ktorí nikdy nemali možnosť nahliadnuť do spôsobu ich života je nemožné predstaviť si, ako dokážu plnohodnotne zastávať svoje miesto v spoločnosti. Ty však veríš, že to možné je. Prečo?
Ide o hranicu alebo mieru mentálneho postihnutia. Často sa to zneužíva a diskriminujú sa ľudia, dokonca zbavujú alebo obmedzujú spôsobilosti na právne úkony, len preto, aby niekto konkrétny z ich okolia mohol disponovať jeho majetkom. Takýmto zásadným veciam chcem sprísnením legislatívy absolútne zamedziť. Aby ozaj plnohodnotne mohli mentálne postihnutí zastávať svoje miesto v spoločnosti, bolo by dobré presadiť celý program PRIAMEJ DEMOKRACIE, kde bez akejkoľvek diskriminácie každý občan by dostával každý mesiac 350€ hlavne zo zdanených korporácií a finančných skupín. Rodina, alebo okolie postihnutého bude mať potom omnoho menej stresov, ekonomických starostí a existenčných neistôt, všetci môžu byť spokojnejší a robiť čo ich skutočne baví, časom sa v tom zdokonaliť, vyniknúť a tak si vlastne nájsť svoje miesto v spoločnosti. Veľa mentálne postihnutých je v postihnutých len v určitej oblasti, no v inej oblasti sú zase výnimoční a dokonca šikovnejší alebo nadanejší ako nepostihnutí občania.

5. S diskrimináciou ľudstvo bojuje od nepamäti. Vždy tu bol niekto na okraji, niekto nežiaduci, komu bolo lepšie sa vyhýbať. Pre toho, kto sa s diskrimináciou stretol, znejú tvoje vízie pekne, možno až idealisticky. Je však z tvojho pohľadu možné, zbaviť sa jej úplne?
Ideálne nie je nič. Záleží to od myslenia ľudí. Dnes je strašne pokazená morálka. Ak nás ZŤP budú ľudia brať takých akí sme, s láskou a porozumením, tak diskriminácia nebude.

6. Všetci veľmi dobre vieme, poznáme tie nesplnené sľuby politikov. Hovoriť tak, aby tomu človek uveril sa dá naučiť. Sú to len vopred vyformulované vety, ktoré človeka pri počúvaní potešia, ale napokon sklamú. Prečo by sme teda mali veriť, že teraz to bude iné?
Bolo by to určite iné, ak by sme sa dostali do parlamentu a mali právomoci. Veľa aktivistov si veľa preskákalo a sme už dosť vytriedení od „tlčhubov“, ani nie sme platený tretí sektor, ktorý robí zištne a je mu jedno čo, lebo to je za peniaze. Ak budeme v parlamente v menšine, tak aspoň budeme využívať médiá na informovanie občanov a budovať občiansku štruktúru na podporu našich cieľov, aby sme ich aj v menšine mohli realizovať. V parlamente bude iná revolúcia ako doteraz. Doteraz tam nebola žiadna.

7. Nie každá krajina má možnosť voľby. V minulosti sa viedli boje, revolúcie len preto, aby si spoločnosť mohla vybrať. Pre niektorých je to výsada, pre iných zbytočná strata času. Predstav si, že stojíš pred skupinou v spoločnosti, ktorým je všetko jedno. Žijú z ruky do úst a politika, tá ich nezaujíma. Čo by si im povedala, aby si ich povzbudila k účasti na voľbách?
Z úcty k svojim predkom, svojim rodičom a z lásky k svojim deťom by sa mohli o to aspoň raz zaujímať a voliť PRIAMU DEMOKRACIU. Ak by ich bolo viacej, tak skutočne by sa ich rodičia potom za nich nemuseli hanbiť a ich deti by nemali také existenčné neistoty ako my všetci máme teraz.

Rozhovor nájdete aj na Redakcii 1

Kandidujem na kandidátke politickej strany č. 22 PRIAMA DEMOKRACIA a moje osobné číslo je 55.

Vopred srdečne ďakujem za každý jeden krúžok, ktorý od Teba 5.3.2016 dostanem. :)

S pozdravom,

Sandra Mihalecová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto prekonal covid, testovaniu sa vyhne. Nemusí to byť zadarmo

Vzor potvrdenia zverejnil Úrad verejného zdravotníctva.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?