Quo Vadis, slovenské zdravotníctvo? II.časť

Autor: Sandra Mihalecová | 21.7.2011 o 22:24 | (upravené 22.7.2011 o 0:35) Karma článku: 3,00 | Prečítané:  960x

Asi mnohí z Vás sa pýtajú, kam kráča naše zdravotníctvo po tom, ako ho zanechala Ficova vláda. Chcem sa pokúsiť vysvetliť, alebo lepšie povedané objasniť aspoň niektoré veci v slovenskom zdravotníctve. Dúfam, že sa mi to podarí... :)

1.) Transformácia nemocníc na a.s. a rušenie niektorých nemocničných oddelení

Keďže predchádzajúce vedenie rezortu zdravotníctva nechalo rezort v dlhoch a chýbajú mu peniaze, treba šetriť a to aj tak, že nemocnice sa zmenia na akciové spoločnosti a že sa zredukuje počet niektorých lôžkových oddelení v nemocniciach. Lekárom a zdravotníkom sa to nepáči, keďže tou redukciou oddelení niektorí prídu o prácu. Žiaľ. Rozhodli sa preto hroziť hromadnými výpoveďami presne tak, ako to bolo pred časom v Českom zdravotníctve.

Pomôže to a spraví vedenie rezortu s nespokojnými lekármi a zdravotníkmi nejaký kompromis? Dúfajme, že sa im podarí sa dohodnúť, aj keď ja osobne si to nemyslím.... Žiaľ, peniaze chýbajú.

 

2.) Farmaceutický priemysel

Už párkrát som bola svedkom, ako ľudia nadávali na nové vedenie zdravotníctva, lebo niektoré lieky sa z lekární stiahli a treba pre ne chodiť do zahraničia, alebo riskovať alergiu na nejakú inú náhradu toho lieku. Pre Slovákov to znamená väčšie výdavky niekde v zahraničí napríklad v Rakúsku, kde sa z nás potom smejú, že si chodíme po niektoré lieky k nim, lebo u nás sme ich stiahli.

Ako majú ale riešiť túto situáciu takí dôchodcovia, krorí nevedia žiadnu reč a nevládzu už cestovať do zahraničia? Tým neostáva nič iné ako niekoho z rodiny alebo zo známych požiadať o to, aby mu zašiel do zahraničia kúpiť tie lieky...

Doplatky na lieky:

Čo sa týka doplatkov na lieky, tak zdravotné poisťovne preplatia dôchodcom lieky vo výške 45€ a osobám so ZŤP 30€ mesačne ale aj to iba v prípade, že si kúpili v lekárni najlacnejšiu formu lieku s najnižším doplatkom.

 

Dúfam, že sa čoskoro ozdraví rezort zdravotníctva a všetci, či už lekári, zdravotníci či pacienti budú spokojnejši so slovenským zdravotníctvom a nebudú až tak nadávať na zdravotníctvo a na ministra Uhliarika ako je to dnes.

Musia skrátka pochopiť, že to je dlhodobý proses a nejde to zo dňa na deň.

Ak sa Vám článok páčil, hlasujte aj na pošli na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto prekonal covid, testovaniu sa vyhne. Nemusí to byť zadarmo

Vzor potvrdenia zverejnil Úrad verejného zdravotníctva.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?