Quo Vadis, slovenské zdravotníctvo? I.časť

Autor: Sandra Mihalecová | 21.2.2011 o 22:39 | (upravené 21.4.2011 o 23:54) Karma článku: 4,12 | Prečítané:  891x

Asi mnohí z Vás sa pýtajú, kam kráča naše zdravotníctvo po tom, ako ho zanechala Ficova vláda. Chcem sa pokúsiť vysvetliť, alebo lepšie povedané objasniť aspoň niektoré veci v slovenskom zdravotníctve. Dúfam, že sa mi to podarí... :)

1. Zadĺženosť Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP)

Je to najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku v ktorej je poistených až 3 a pol milióna Slovákov.

Za posledné roky dlh VšZP voči Sociálnej poisťovni sa vyšplhal až na neuveriteľných 55. miliónov €.

Kto je zodpovedný za tento dlh, ktorý vznikol počas Ficovej vlády? Žiaľ, môže si zaňho sama VšZP. Ak by každé dva roky si nedávala nové mramorové schody pred budovou a nové zábradlia k tomu, určite by dlh bol oveľa nižší, ako je v súčasnosti. Teraz na to doplácajú všetci obyvatelia, aby znížili tú sumu. Aj nákup predražených vakcín počas minulej vlády prispel k takej vysokej dlžobe. Ceny liekov sa zvýšili, aby dlh poisťovne sa znížil aj takýmto spôsobom...

Už onedlho čaká platenie odvodov do zdravotnej a Sociálnej poisťovne aj živnostníkov a aj tých, čo pracujú iba na dohodu, tzv. "dohoďákov". Veľa peňazí im na výplatnej páske potom nezostane... Podľa mňa, je to dosť nespravodlivé!

 

2. Limity a platy lekárov a zdravotných sestier

Dlhy poisťovní, najmä VšZP, sa odzrkadľujú na limitoch nestátnych lekárov ale aj na platoch lekárov a zdravotných sestier v nemocniciach.

Limity pre neštátnych lekárov sú žiaľ také malé, že limit, ktorý má lekár na celý mesiac, vyčerpá už za dva týždne a ďaľšie dva týždne chodí do práce doslova robiť zadarmo, lebo nemôže len tak na dva týždne zavrieť ambulanciu.

Lekári a zdravotné sestry v nemocniciach na tom nie sú oveľa lepšie s platmi ako neštátni lekári, takže sa nie je čo čudovať, keď naši medici ale aj lekári s praxou doslova utekajú do zahraničia za lepším platom...

 

Verím, že pod novým vedením rezortu zdravotníctva Ivanom Uhliarikom (KDH) sa situácia samozrejme, nie zo dňa na deň, ale postupne zmení k lepšiemu, aby sme neprichádzali o našich lekárov. :)

Ak sa Vám článok páčil, hlasujte na pošli na vybrali.sme.sk
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?